Loading...
Join 2022-09-27T10:02:35-07:00

EXPERIENCE A GROUP

Groups meet regularly, typically weekly, and engage in a 75-minute session with about 8-12 other leaders. They are facilitated by a volunteer leader and co-leader, and are confidential, authentic and diverse, with a focus on topical learning. Members challenge each other to grow in all aspects of life and stress accountability. Every year, groups explore three topical modules that last about 10 weeks each. LeaderImpact also offers other events, training opportunities, business tours, global opportunities and social activities.

FIND YOUR CITY

Fill out the form below to join a group in a city near you.

If you don’t see a group listed near your location, contact us and we can help you find or start a new group.

*Due to the ongoing COVID-19 pandemic, some Groups may choose to continue meeting virtually.
Check your local provincial guidelines for in-person meeting restrictions.*

CANADA

Pequin Group

Wednesday 7:30am PDT
Facilitator: Chris Pequin

ALBERTA

Airdrie One

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Kent Olinyk, Kim Purvis

Boguslavsky Group

Wednesday 7:00-8:30am
Sable Developments Boardroom
Facilitator: Sam Boguslavsky, Brett Wellman

Campbell/Bey Group

Thursday 7:00-8:15am
Online/Lynx Energy Boardroom
Facilitator: Jeff Campbell, Allen Bey

Edgelow Group

Tuesday 7:00-8:00am
TasteMarket
Facilitator: Matt Edgelow, Mike Cole

Erickson Berg Group

Tuesday 12:00pm
Online
Facilitator: Paul Erickson, Arden Berg

Eva Group

Thursday 8:00pm
TBC
Facilitator: Eva Pasztor-Buzassy

LeaderImpact for Executives

Thursday 7:30-8:30am
Online/Heart & Stroke Foundation
Facilitator: Donna Hastings, Bruce Edgelow

Littlejohn Group

Wednesday 7:00-8:30am
ATB Boardroom
Facilitator: Matthew Littlejohn, Sean Maxwell

Mulder Group

Tuesday 6:30-7:30am
PCL Construction Mgmt. Foothills Boardroom
Facilitator: Randy Mulder, Alex Ramirez

Redecopp Group

Monday 4:30pm
Online/BMO Building
Facilitator: Angie Redecopp, Rachel Gammel

Ribi 1 Group

Tuesday 7:30am
Online
Facilitator: Tibi Ribi

Ribi 3 Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Blake Bunting

Ribi 4 Group

Wednesday 12:00pm
Online
Facilitator: Tibi Ribi

Ribi 5 Group

Saturday 11:00am
Online
Facilitator: Tibi Ribi

Bunting Grill and Chill

Times vary
In Person (contact bbunting@actionelectrical.net)
Facilitator: Blake Bunting

Humphries Group

Friday 11:00am-12:00pm
Online (contact chh06@shaw.ca for link)
Facilitator: Carol Humphries

Schellenberg Group

Tuesday 7:00-8:00am
Online (contact jahzmo@gmail.com for link)
Facilitator: Jeff Schellenberg

Group 1

Tuesday 7:00am
Firestone Restaurant, 532 Mayor Magrath Dr S, Lethbridge
Facilitator: Graham Ouwerkerk

Ed Ho Men’s Group

Thursday 6:30am
Online
Facilitator: Ed Ho, Blair Nielsen

BRITISH COLUMBIA

Van Belle Group

Friday 7:00am (Biweekly)
Online
Facilitator: Preston Wieler -prestonw@leaderimpact.com

Burnaby/New Westminster Central Group

Tuesday 7:30 – 8:45am
Online
Facilitator: John Rose, john@rosesecurity.com, Chad Ekren

Downtown Group

Thursday, 12:00pm
200 – 537 Leon Avenue
Facilitator: Shawn Swail

LeaderImpact Office Group

Thursday, 3:00pm
TBA
Facilitator: Chris Pequin

Mission Group

Wednesday, 7:15am
TBA
Facilitator: Chris Pequin, Narinder Nagra

West Kelowna Group

Friday, 7:15am
Online
Facilitator: Chris Pequin

Langley Centre

Wednesday 7:30 – 8:45am
Brogan’s Diner, 20555 56th Ave, Langley, BC
Facilitator: Craig Johnson

Cloverdale (South Surrey)

Wednesday 7:00 – 8:15am
Online
Facilitator: Harold Ekkert- harold.e.evi@gmail.com

Surrey Entrepreneur Group

Every other Friday 7:30 – 9:00am
South Surrey
Facilitator: Braden Douglas- bdouglas@crewmp.com

Surrey Next Group

Monday 7:00 – 8:30pm
Tim Hortons, 10320 152 St, Surrey, BC V3R 4G8
Facilitator: Eddy Leung- Eddyleung899@gmail.com, Mona Liu, Samantha Tsang

Village Church/Kliem Group

Tuesday 9:00am
Surrey location
Facilitator: Marites Kliem

White Rock Group

Every 2nd Friday 7:30 – 9:00am
White Rock location
Facilitator: Brian Budd- brianmbudd@gmail.com, Jon Wartman

LeaderImpact Next Women

Tuesday 5:30-7pm
Online
Facilitator: Christy Jermias- christyjjermias@gmail.com

Metro Vancouver Next Group

Bi-Weekly Mondays, 7:00-8:30pm
Online
Facilitator: Andrew Tan- A.t.andrew.tan@gmail.com, Matt Rose- matt.rose@rosesecurity.com

Richmond Centre Group

Tuesday 7:00 – 8:15am
Waves Coffee, 180-5951 No. 3 Road Richmond, BC
Facilitator: Philip Ma, Philipma123@gmail.com

Vancouver Downtown Executive Group

Fridays, 12-1 pm
Online
Facilitator: Russ Swaim- russs@leaderimpact.com, Michael Deepwell- michaeldeepwell@gmail.com

Vancouver Executive Group

Thursdays biweekly, 3-4 pm
Online
Facilitator: Russ Swaim- russs@leaderimpact.com, Michael Bentley- mbentley@sierrasil.com

West Broadway Group

1st & 3rd Thursdays, 5:30pm
Online/#720-999 West Broadway
Facilitator: Peter Quek- peterq@leaderimpact.com, Robert Leong- rleong@canadavisalaw.com

Chinese LeaderImpact Group – Mandarin #1

Saturday, 9:00-10:30am
Online
Facilitator: Frankie Cheng, frankiec@leaderimpact.com

Chinese LeaderImpact Group -Mandarin #2

Bi-weekly Saturday, 8:00am
Online
Facilitator: Frankie Cheng, frankiec@leaderimpact.com

MANITOBA

No Groups at This Time

Thiessen Group

Thursday 7:00am
Harval Office 620 Centennial St.
Facilitator: Alvin Thiessen, Don Martens

Downtown Group

Tuesday 7:00am
Stantec – 500-311 Portage Ave.
Facilitator: Eric Wiens

Fermor Group

Friday 7:00am
IDC Communications, 1385 Niakwa Road East
Facilitator: Lorne Plett, Justin Plett, Cam Rowland

Jade Transport

Every 2nd Saturday 10:00am
Shift Products, 853 Kapelus Dr in West St Paul.
Facilitator: Larry Dyck, Dave Stelter

LeaderImpact Team Winnipeg

Friday 12:00-1:30pm (3rd Friday each month)
Online/TBA
Facilitator: Jeremy Hildebrand

North East Winnipeg Group

Tuesday 7:00am
3581 Henderson Hwy
Facilitator: Art Pauls, Jeff Zacharias

ONTARIO

Burlington #1 Men’s Group

Friday 6:30am – 8:00am
Online
Facilitator: Fred Speidel, Peter Jowahir

Burlington #2 Men’s Group

Wednesday 6:45am -8:00am
Online
Facilitator: Brian Vanstone, Philip Evenden

Burlington #3 Men’s Group

Friday 6:45am – 8:00am
Online
Facilitator: Brian Vanstone, J-D Lussier

Burlington #4 Women’s Group

Friday 7:30am – 8:30am
Online
Facilitator: Jessica Chard

Burlington #5 Men’s Group

Tuesday 7:00am – 8:00am
Online
Facilitator: Stephen Wright, Alex Calder

Burlington #7 Women’s Group

Friday 7:30am – 8:30am
Online
Facilitator: Tanya Burmaster

Beattie Group

Monday 7:00am
Buell St. Bistro
Facilitator: Pierre Atchison, Steve Castle

Chipman Group

Friday 7:00am
Chipman Building 51 King St E
Facilitator: Brent Collette

Country Club Group

Tuesday 7:00am
Brockville Country Club, 1548 King St W
Facilitator: Bob Castle, Don Heron

Mayor’s Group

Thursday 7:00am
Brockville City Hall
Facilitator: Don Heron, Henry Boer

Campbellville, Milton & Guelph

Wednesday 7:15am
Online
Facilitator: Robert Burke, Randy Munnings

Oshawa Men

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Tim Dailey

Oshawa Men – Evening

Tuesday 7:00pm
Online/88 King St. W.
Facilitator: Ryan Kerr, Nick Dorazio

Oshawa Women

Wednesday 7:00-8:30am
Assante Wealth Management Bldg, 360 King St West, Main Floor,
Facilitator: Penny Waller, Betsie Campion-Smith, Margie Krause, Samantha Brighton

Pickering Men

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Rod Smith, Bob Johnston, Jerome Sylvan, Abdul Reza Khan

Whitby Men

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Charles Waterman

Etobicoke Women’s Group

Wednesday 7:00-8:30am
10 Four Seasons Place, Unit 401
Facilitator: Peggy Tyers, Jodie Rogers

Etobicoke Men’s Group

Friday 7:00am
10 Four Seasons Place, Suite 401 (Burnamthorpe/427)
Facilitator: Pieter Van Niekerk

Faith in Business Group

Wednesday 12:15pm
130 Jackson St. E, Hamilton, Downtown
Facilitator: Sam Mercanti, Dennis Concordia

Groen/ Bruzewski Group

Monday 7:00am
Online
Facilitator: Jerry Groen, Pawel Bruzewski

King/ Moreton Group

Friday 7:00am
The Crux, 847 Upper James St. / Online
Facilitator: Mike King, Scott Moreton

Leadership Group

Friday 7:30 – 9:00am
130 Jackson St. E, Hamilton, Downtown
Facilitator: Sam Mercanti, Andre Couture

Mclean Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Bruce McLean, Mike Zantingh, Kevin Bainbridge

Turnbull Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Jim Turnbull, Peter Boushy

Camara Group

Wednesday 8:00am
Online
Facilitator: Ricardo Camara

SW London Group

Sunday 8:30am – 9:30am
Online
Facilitator: Perry Wilson, Ron Steenbergen

Brandstatter Group

Tuesday 7:00 am
Suite 603, 350 Burnhamthorpe Road West
Facilitator: Albert Brandstatter, Derek Ramkissoon

Climenhage Group

Wednesday 7:00-8:15 am
Online
Facilitator: Charles Climenhage, Stephen Savage

Frappier Group

Friday 7:00am
AMJ Campbell, 6140 Vipond Dr.
Facilitator: Pierre Frappier, John Knott, Don Weiss

Henderson Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Paul Henderson, Chris Spanjaard

Hime Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Stephen Hime, Jim Chester

Georgetown Group

Friday 7:00am
Online/#6-116 Guelph Street, Georgetown
Facilitator: Paul West, Gregg Hinzelman

Lorne Park Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: David George, Mehrdad Nasser

Toycen/Percy Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Dave Toycen, Harold Percy

Singor Drohomyrecky Group

Monday 7:00am
Bracebridge
Facilitator: Anthony Drohomyrecky, Ric Singor

Singor Louter Group

Thursday 7:00am
Bracebridge
Facilitator: Ric Singor

Clark Group

Wednesday 12:00pm
Spark Hybrid, Innovation Centre, 4551 Zimmerman Ave, Niagara Falls
Facilitator: Gord Clark, Fausto Victorio

Anastasopoulos Group

Friday 6:30am
Online
Facilitator: George Anastasopoulos

D’Souza Group

Thursday 6:30am
Online
Facilitator: Terry D’Souza

Grimshaw/Watson Group

Friday 6:30 – 8:00am
Online
Facilitator: Jim Grimshaw, Doug Watson, Wayne Brasseur

Hamilton Group

Thursday 7:30am
Online
Facilitator: Bill Hamilton, Harry Bergshoeff

Kettle/Lauper Group

Tuesday 6:30am
Online
Facilitator: Nigel Kettle, Cesar Lauper

Kim/Lacey Group

Thursday 6:45 – 8:00am
Online
Facilitator: Yong Kim, Dwight Lacey

O’Dell/Meyer Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Tony O’Dell, Florian Meyer

Ostapchuk/Reinders Group

Wednesday 6:30am
Online
Facilitator: Stephen Ostapchuk, Mike Reinders

Professional Women Leadership Group

Thursday 7:30am
Online
Facilitator: Devonia DeBeck, Tracy Ross

Ratelle Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: John Ratelle

SW ON Women’s Leadership Group

Tuesday 7:30am
Online
Facilitator: Lori Sartor

Vince Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Don Vince, Sam Lim

Young Professionals Next Group #1

Monday 12:00pm
Online
Facilitator: Ben Burmaster, Cam Sullivan

Adam Group

Thursday 7:00pm
Primerica, 38 Auriga Drive
Facilitator: Nino Marte, Kari Yli-Renko

AMJ Group

Tuesday 7:00am
AMJ Van Lines
Facilitator: Kari Yli-Renko, Gabe McReynolds

Band of Brothers

Tuesday 7:00pm
Oneway Ministries, 89 Auriga Drive
Facilitator: Tim Klein, Gord Gudlaugsson

Barrhaven Group

Friday 8:30am
Home in Barrhaven
Facilitator: Yong Rhee, Colt Charlebois

Basiliea Group

Thursday 6:30am
Kolbe Real Estate, Bells Corners
Facilitator: Yong Rhee, Colt Charlebois

Downtown 2

Thursday 7:00am
Accenture
Facilitator: Stu Beare, Jim Miller

Gatineau

Tuesday 12pm
Royal Ottawa Golf Club
Facilitator: Terry Moloney, John Brooks

Hyde Group/ Kanata North

Tuesday 7:00am
Vandenberg Architects
Facilitator: Steve Hyde, Ralph Vandenberg

Hyde Group/ Kanata North 2

Friday 7:00am
Vandenberg Architects
Facilitator: Steve Hyde, Ralph Vandenberg

Kanata 3

Wednesday 7:00am
KBC, 465 Hazeldean Rd.
Facilitator: Brent Whaley, Dave Beardsley, David Sim

Kanata 4

Tuesday 7:00am
KBC, 465 Hazeldean Rd.
Facilitator: Ian Buchanan

Kemptville

Thursday 7:00am
Kollaard Engineering, 210 Prescott, #1
Facilitator: Jeff Ritskes, Bill Kollaard

Leblanc Group/ Downtown 1

Friday 7:00am
Downtown
Facilitator: Marc LeBlanc, Rob Chamberlain

Osgoode 1

Thursday 7:00pm 
Quinn home
Facilitator: Steve Quinn

Prescott 1

Monday 6:30am
Pentecostal Church, Prescott
Facilitator: Sean Woodland

Prescott 2

Monday 12:00pm
Pentecostal Church, Prescott
Facilitator: Roger March

South 5

Friday 7:00am
Oneway Ministries, 89 Auriga Drive
Facilitator: Kirk Boyd

Stittsville 1

Monday 7:00pm
Home in Stittsville
Facilitator: Ray Rogers

Stittsville 2

Friday 2:30pm
Home in Stittsville
Facilitator: Nick Parker

Wanderers Group/ Ottawa East

Friday 7:00am
Broadway Bar & Grill, 486 Innes Rd, Ottawa
Facilitator: Karl Ruban

Wolfpack 1

Thursday 8:30am
Honey Construction, 38 Antares, Ottawa
Facilitator: Doug Assaly

Wolfpack 2

Wednesday 7:00pm
Home in Ottawa
Facilitator: Doug Assaly, Glenn Floyd

Monette Group/ Carleton Place

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Shawn Monette

Manotick

Wednesday 7:00am
Royal LePage Real Estate
Facilitator: Michael Adams, Stephen McClellan

Smith Falls 1

Wednesday 12pm
Wills Transfer
Facilitator: Terry Wills

Smith Falls 2

Thursday 7:30am
Online
Facilitator: Kari Yli-Renko, Steve Hillier

Campbell Group

Wednesday 7:00am
Yonge & St. Clair
Facilitator: Stuart Campbell

Downtown Women’s Group

Thursday 7:30am
Online
Facilitator: Trish Walker, Shaniel Walters

GTA Online Men’s Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Darcy Keeler

Hartley Group

Tuesday 7:30am
#1210-155 University Ave.
Facilitator: Stuart Hartley

Ma-Van Binsbergen Group

Tuesday 7:15am
Online
Facilitator: Philip Ma, Steven Van Binsbergen

Pike-Page Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Jim Pike, Matthew Page

Positano Haas Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Robert Positano, Normand Haas

AMJ Group

Tuesday 7:00am
AMJ Campbell – 196 Hillmount Rd, Markham
Facilitator: Denis Frappier, Don Van Meer, Angel Morales

Aurora Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Dave Town, Stephen Clements

Aurora Women’s Group

Wednesday 7:30am
Apple Suites, 16 Industrial Pkwy S
Facilitator: Patricia Town

Markham East Group

Thursday 7:00am – 8:30am
Century 21 Office, Markham
Facilitator: Doug Stirling, Mike Andrews

Markham West Group

Tuesday 7:00am
1 Valleywood Dr. #200, Markham
Facilitator: Robert Chung, Gerry Fitzsimmons

Unionville Group

Tuesday 7:00am
Online
Facilitator: Bruce Hynds

Vaughan Group

Thursday 7:30am
Flint Learning Solutions, 2300 Steeles Ave W, Suite 120
Facilitator: Mark Peterson, Duncan Reed

York Region Virtual Group

Friday 7:00am
Online
Facilitator: Duncan Reed, Charles Tonna

SASKATCHEWAN

Downtown Men’s Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Colin McAllister, Brendan Bernakevitch, Darann Sauer

LeaderImpact Leaders Group

Thursday 7:00am
Online
Facilitator: Mark Stefan

SK Women’s Virtual Group

Wednesday 7:00am
Online
Facilitator: Lisa Peters

South Albert Women’s Group

Thursday 7:15am
Online
Facilitator: Katherine Gagne

Davidson Group

Friday at 7:00-8:15am
Online
Facilitator: Jim Davidson, Shawn Windrem

Downtown Group

Every 2nd & 4th Friday at 12:00pm
Saskatoon Club: 417 21st St E
Facilitator: Derek Shevkenek

Gedir Group

Friday 12:00pm
Online
Facilitator: Jerry Gedir, Shaun Betker

Mark Group

Tuesday 6:30am
Grainfields, Circle Dr.
Facilitator: Bobby Mark

Samuel Group

Thursday 6:30am
Grainfields: 810 Circle Dr.
Facilitator: Ben Samuel

Unger Group

Tuesday 7:00am
CEL/COMCO Bldg
Facilitator: Willie Unger, Cam Merkle

Wiebe Group

Friday 7:45am
Online
Facilitator: Nathan Wiebe

QUEBEC

Contact:

Jason Goudy
jasong@leaderimpact.com

Contact:

Jason Goudy
jasong@leaderimpact.com

INTERNATIONAL

LeaderImpact has networks of leaders in cities around the world. For more information on how to engage with one of our global cities please visit www.leaderimpact.com or contact leaderimpact@cru.org

Get in touch with us to join a group or start a new group.

  • By providing your email address you agree to receive occasional LeaderImpact related news and events. Unsubscribe at any time by following the unsubscribe links. LeaderImpact will never willfully sell, trade, rent, disclose or make available personally identifying information about you to any third party.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.